AD9214BRS-RL80
Mfr.Part #
AD9214BRS-RL80
Package / Case
SSOP
Description
IC ADC 10BIT 80MSPS 28-SSOP
yes
Temperature Grade :
Industrial
Number of Terminations :
28
JESD-609 Code :
e0
Width :
5.3mm
Number of Circuits :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Height Seated (Max) :
2mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pin Count :
28
Number of Functions :
Package / Case :
SSOP
Output Format :
PARALLEL, WORD
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Sampling Rate :
80 MHz