AD9214BRS-RL65
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD9214BRS-RL65
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Sampling Rate :
65 MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Inputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Supply Voltage :
3V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Height Seated (Max) :
2mm
Ratio - S/H:ADC :
1:1
JESD-609 Code :
e0
Input Type :
Differential, Single Ended
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Terminations :
28
Reference Type :
Internal
Width :
5.3mm
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~3.6V
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
28
Architecture :
Pipelined
Number of Analog In Channels :
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Configuration :
S/H-ADC
Surface Mount :
yes
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Number of Bits :
10
Data Interface :
Parallel
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Datasheets
AD9214BRS-RL65
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9214BRS-RL65 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), AD9214BRS-RL65 pinout, AD9214BRS-RL65 datasheet PDF, AD9214BRS-RL65 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9214BRS-RL65 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.