AD9214BRS-65
Mfr.Part #
AD9214BRS-65
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC ADC 10BIT PIPELINED 28SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3V
Integral Nonlinearity (INL) :
1.9 LSB
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Number of Channels :
1
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Width :
5.3mm
Number of Terminations :
28
Analog Input Voltage-Max :
2V
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Input Type :
Differential, Single Ended
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Reference Type :
Internal
Polarity :
Unipolar
Number of Bits :
10
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~3.6V
Height Seated (Max) :
2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
JESD-609 Code :
e0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Radiation Hardening :
Pipelined
Base Part Number :
AD9214
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Data Interface :
Parallel
Min Supply Voltage :
2.7V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
28
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power Supplies :
3V
Surface Mount :
yes
Resolution :
1.25 B
Configuration :
S/H-ADC
Packaging :
Tube
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sampling Rate :
65 Msps
Max Supply Voltage :
3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
Supply Voltage :
3V
Power Dissipation :
300mW
Datasheets
AD9214BRS-65
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9214BRS-65 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Number of Terminations:28, Base Part Number:AD9214, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C, AD9214BRS-65 pinout, AD9214BRS-65 datasheet PDF, AD9214BRS-65 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9214BRS-65 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.