AD9208BBPZ-3000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD9208BBPZ-3000
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
196-LFBGA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC ADC 14BIT PIPELINED 196BGA
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Number of Analog In Channels :
4
Configuration :
ADC
Terminal Form :
Ball
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
196
Voltage - Supply, Digital :
0.95V~1V 1.85V~1.95V
Architecture :
Pipelined
Surface Mount :
yes
Series :
AD9208
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Sampling Rate (Per Second) :
3g
Factory Lead Time :
8 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
196
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Format :
Serial
Number of Inputs :
2
Voltage - Supply, Analog :
0.95V~1V 1.85V~1.95V 2.44V~2.56V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Number of Bits :
14
Terminal Pitch :
0.8mm
Sampling Rate :
3000 MHz
Number of Functions :
1
Analog Input Voltage-Min :
-1.7V
Analog Input Voltage-Max :
1.7V
Data Interface :
JESD204B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
0.975V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
Package / Case :
196-LFBGA Exposed Pad
Input Type :
Differential
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Height Seated (Max) :
1.53mm