AD9057BRS-40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD9057BRS-40
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ADC 8BIT PIPELINED 20SSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Number of Analog In Channels :
1
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
2mm
Output Bit Code :
OFFSET BINARY
Data Interface :
Parallel
Length :
7.2mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Converter Type :
ADC, FLASH METHOD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Width :
5.3mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Pbfree Code :
No
Supply Voltage :
5V
Reference Type :
Internal
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Number of Bits :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply, Analog :
5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Surface Mount :
yes
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
20
Sampling Rate :
40 MHz
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Pitch :
0.65mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Functions :
1
Number of Inputs :
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
S/H-ADC
Input Type :
Single Ended
Number of Terminations :
20
Architecture :
Pipelined
Sampling Rate (Per Second) :
40m
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
AD9057BRS-40
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9057BRS-40 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, AD9057BRS-40 pinout, AD9057BRS-40 datasheet PDF, AD9057BRS-40 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9057BRS-40 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.