AD8659ARZ-RL
Mfr.Part #
AD8659ARZ-RL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC CMOS 4 CIRCUIT 14SOIC
Stock
863
In Stock :
863
Current - Input Bias :
5pA
Quiescent Current :
18μA
Gain Bandwidth Product :
200kHz
Nominal Supply Current :
72μA
Operating Supply Current :
72μA
Supply Voltage :
10V
Number of Functions :
4
ECCN Code :
EAR99
Unity Gain BW-Nom :
230 kHz
Number of Pins :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Common Mode Rejection Ratio :
110 dB
Pin Count :
14
Qualification Status :
Not Qualified
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Micropower :
yes
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage Gain :
120dB
Input Capacitance :
3.5pF
Number of Terminations :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Settling Time :
15 µs
Frequency Compensation :
yes
Base Part Number :
AD8659
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Programmable Power :
No
Low-Bias :
No
Dual Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
+-1.35/+-9/2.7/18V
Number of Channels :
4
Output Type :
Rail-to-Rail
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Position :
Dual
Output Current per Channel :
12mA
Input Offset Voltage (Vos) :
350µV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Slew Rate :
0.07V/μs
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
2.7V~18V ±1.35V~9V
Length :
8.65mm
Low-Offset :
Packing Method :
Tape and Reel
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.00002μA
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0026μA
Height Seated (Max) :
1.75mm