AD8250ARMZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD8250ARMZ
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 10MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Number of Channels :
1
Input Offset Voltage (Vos) :
200μV
Number of Terminations :
10
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±5V~15V
Number of Pins :
10
Lead Free :
Contains Lead
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.04μA
Factory Lead Time :
16 Weeks
-3db Bandwidth :
10MHz
Base Part Number :
AD8250
Bandwidth :
10MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
Gain Bandwidth Product :
10MHz
Voltage - Input Offset :
70μV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
3mm
Number of Elements :
3
Operating Supply Current :
4.5mA
Supply Voltage :
15V
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height :
1.1mm
Common Mode Rejection Ratio :
98 dB
Width :
3mm
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Pin Count :
Current - Input Bias :
5nA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
Output Type :
Push-Pull
Voltage Gain :
20dB
Output Current per Channel :
37mA
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
iCMOS®
Amplifier Type :
Instrumentation
Max Junction Temperature (Tj) :
140°C
Terminal Pitch :
0.5mm
Slew Rate :
25V/µs
Dual Supply Voltage :
9V
Packaging :
Tube
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage Gain-Nom :
2
Datasheets
AD8250ARMZ
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8250ARMZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Number of Terminations:10, Number of Pins:10, Base Part Number:AD8250, Bandwidth:10MHz, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, AD8250ARMZ pinout, AD8250ARMZ datasheet PDF, AD8250ARMZ amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8250ARMZ ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD8250ARMZ
1 Channels 37mA per Channel 5nA 98 dB Instrumentational OP Amps 0.04μA ±5V~15V AD8250 10 Pins 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
AD8250ARMZ Overview
Packaged in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case, the buffer op amp is ready to use. An op amp ic of the Instrumentation type. The op amp is delivered to you in a Tube case. There is a growing number of terminations approaching the number of 10. The pins on this board total to 10 in total. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 15V battery. A total of 10 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 200μV for this buffer op amp. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. In relation to the operating temperature of this buffer op amp, it works well at an average of -40°C~85°C . As long as the supply current of the chip does not exceed 4.5mA, this op amp ic can operate. 20dB should remain the voltage gain. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. One of the many advantages that this linear amplifier has, among many other things, is the fact that it outputs Push-Pull signals. The linear amplifier consists of 3 different elements in total. As the name implies, iCMOS® refers to the series of the buffer op amp.
AD8250ARMZ Features
10 Pins
supply voltage of 15V