AD7895ANZ-10
Mfr.Part #
AD7895ANZ-10
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC ADC 12BIT SAR 8DIP
Resolution :
1.5 B
Number of Analog Inputs :
1
Power Dissipation :
20mW
Min Input Voltage :
2.375V
Width :
7.24mm
Min Supply Voltage :
4.75V
Sampling Rate :
192 ksps
Voltage - Supply, Digital :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Converters :
1
Height :
3.43mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
8
Number of A/D Converters :
Max Supply Voltage :
5.25V
Max Input Voltage :
2.625V
SPI
Min Operating Temperature :
-40°C
Integral Nonlinearity (INL) :
1 LSB
Nominal Supply Current :
4mA
Number of Bits :
12
Length :
9.27mm
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Inputs :
Signal to Noise Ratio (SNR) :
70 dB
Base Part Number :
AD7895
Max Power Dissipation :
20mW
Sampling Rate (Per Second) :
192k
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Supply, Analog :
5V
Input Type :
Single Ended
Number of Elements :
REACH SVHC :
No SVHC
Supplier Device Package :
8-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Power Consumption :
16mW
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
AD7895ANZ-10
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7895ANZ-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:AD7895, Mounting Type:Through Hole, Number of Channels:1, AD7895ANZ-10 pinout, AD7895ANZ-10 datasheet PDF, AD7895ANZ-10 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7895ANZ-10 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD7895ANZ-10
Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7895ANZ-10 Overview
AD7895ANZ-10 Features
The AD7895ANZ-10 ADC offers a range of features that enhance its usability and performance in various applications. Key features include a fast conversion time of 7.5 microseconds, a throughput rate of 133 kSPS, and a single 5 V power supply operation. It also boasts a ±10 V input voltage range and provides a parallel interface for easy integration into existing systems.