AD7894ARZ-10
Mfr.Part #
AD7894ARZ-10
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC ADC 14BIT SAR 8SOIC
Max Supply Voltage :
5.25V
Number of Functions :
S/H-ADC
Terminal Form :
Gull wing
Resolution :
1.75 B
Sampling Rate (Per Second) :
200k
Min Input Voltage :
2.375V
Differential Nonlinearity :
-1 LSB
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
27.5mW
Supply Voltage :
5V
Converter Type :
ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
Terminal Position :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Type :
Single
Power Supplies :
5V
Integral Nonlinearity (INL) :
2 LSB
Number of Analog In Channels :
1
Number of Bits :
14
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply, Analog :
5V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Max Power Dissipation :
27.5mW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Signal to Noise Ratio (SNR) :
78 dB
2-Wire, SPI, Serial
Height :
1.5mm
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Conversion Time-Max :
5μs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Supply Voltage :
4.75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Sampling Rate :
200 ksps
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Bit Code :
2'S COMPLEMENT BINARY
Input Capacitance :
10pF
Power Consumption :
20mW
Pbfree Code :
No
Nominal Supply Current :
5.5mA
Max Input Voltage :
2.625V
Pin Count :
Length :
5mm
Width :
4mm
Number of Channels :
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
AD7894
Datasheets
AD7894ARZ-10
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7894ARZ-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Channels:1, Base Part Number:AD7894, AD7894ARZ-10 pinout, AD7894ARZ-10 datasheet PDF, AD7894ARZ-10 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7894ARZ-10 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD7894ARZ-10
Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7894ARZ-10 Overview
AD7894ARZ-10 Features
  • 14-bit resolution, enabling precise data conversion
  • High-speed SAR architecture for quick readout times
  • Single 5 V power supply operation simplifies integration