AD7894AR-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD7894AR-10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC ADC 14BIT SAR 8SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
JESD-609 Code :
e0
Resolution :
1.75 B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Interface :
2-Wire, SPI, Serial
Pin Count :
8
Output Type :
TTL
Converter Type :
ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
Input Type :
Single Ended
Power Consumption :
20mW
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation :
27.5mW
Number of Bits :
14
Differential Nonlinearity :
-1 LSB
Packaging :
Tube
Sampling Rate :
200 ksps
Max Input Voltage :
2.625V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
AD7894
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Form :
Gull wing
Output Bit Code :
2'S COMPLEMENT BINARY
Sampling Rate (Per Second) :
200k
Max Supply Voltage :
5.25V
Conversion Time-Max :
5μs
Polarity :
Bipolar
Pbfree Code :
No
Width :
3.9mm
Length :
4.9mm
Max Power Dissipation :
27.5mW
Input Capacitance :
10pF
Architecture :
SAR
Signal to Noise Ratio (SNR) :
78 dB
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Min Supply Voltage :
4.75V
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Min Input Voltage :
2.375V
Data Interface :
SPI
Reference Type :
External
Number of Terminations :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Integral Nonlinearity (INL) :
2 LSB
Number of Channels :
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply, Analog :
5V
Configuration :
S/H-ADC
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Number of Functions :
Power Supplies :
5V
Number of Analog In Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
AD7894AR-10
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7894AR-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:AD7894, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, AD7894AR-10 pinout, AD7894AR-10 datasheet PDF, AD7894AR-10 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7894AR-10 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.