AD7863BR-10
Mfr.Part #
AD7863BR-10
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC ADC 14BIT SAR 28SOIC
Analog to Digital Converters (ADC)
Voltage - Supply, Analog :
5V
Input Type :
Single Ended
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Width :
7.5mm
Number of A/D Converters :
Packaging :
Tube
Reference Type :
External, Internal
Analog Input Voltage-Min :
-10V
Number of Inputs :
4
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Analog Input Voltage-Max :
10V
Length :
17.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Data Interface :
Parallel
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
TIN LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Architecture :
SAR
Sampling Rate :
0.175 MHz
Sampling Rate (Per Second) :
175k
Configuration :
MUX-S/H-ADC
Feature :
Simultaneous Sampling
Number of Analog In Channels :
4
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pbfree Code :
No
Number of Bits :
14
Pin Count :
28
Datasheets
AD7863BR-10
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7863BR-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), AD7863BR-10 pinout, AD7863BR-10 datasheet PDF, AD7863BR-10 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD7863BR-10 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.