AD7863ARS-10
Mfr.Part #
AD7863ARS-10
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC ADC 14BIT SAR 28SSOP
Packaging :
Tube
Feature :
Simultaneous Sampling
Sampling Rate (Per Second) :
175k
Number of A/D Converters :
Number of Bits :
14
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply, Analog :
5V
Surface Mount :
yes
Reference Type :
External, Internal
Reach Compliance Code :
Unknown
Sampling Rate :
0.175 MHz
Data Interface :
Parallel
Width :
5.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Analog In Channels :
4
Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Inputs :
4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Architecture :
SAR
1
Input Type :
Single Ended
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Analog Input Voltage-Max :
10V
Converter Type :
ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
Pbfree Code :
No
Configuration :
MUX-S/H-ADC
Linearity Error-Max (EL) :
0.0153%