AD7862BR-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD7862BR-10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOIC W
Datasheet
Download
Description
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Package / Case :
SOIC W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Analog Input Voltage-Min :
-10V
Sampling Rate :
250 ksps
Output Format :
PARALLEL, WORD
Number of Analog In Channels :
2
Width :
7.5mm
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Polarity :
Bipolar
Number of Bits :
12
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Length :
17.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Converter Type :
ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Temperature Grade :
Industrial
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
28
Min Supply Voltage :
4.75V
Resolution :
1.5 B
Pin Count :
28
ECCN Code :
EAR99
Max Supply Voltage :
5.25V
Conversion Time-Max :
3.6μs
Terminal Form :
Gull wing
Analog Input Voltage-Max :
10V
Min Operating Temperature :
-40°C