AD7750AR
Mfr.Part #
AD7750AR
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
SINGLE PHASE METERING IC
Stock
17
In Stock :
17
Product Category :
V/F and F/V Converters
Supplier Device Package :
20-SOIC
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Package :
Bulk
Seated Height-Max :
2.65 mm
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Width :
7.5 mm
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Voltage to Frequency
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pin Count :
20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Length :
12.8 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Rochester Electronics LLC
Linearity :
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25 V
Temperature Grade :
Industrial
Mounting Type :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
AD7750
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75 V
Number of Terminals :
20
RoHS :
Non-Compliant
Terminal Pitch :
1.27 mm
Datasheets
AD7750AR
Introducing V/F and F/V Converters Analog Devices, Inc. AD7750AR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Voltage to Frequency, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, AD7750AR pinout, AD7750AR datasheet PDF, AD7750AR amp .Beyond V/F and F/V Converters Analog Devices, Inc. AD7750AR ,we also offer AD652JPZ-REEL7, AD652KPZ, LM2907MX-8/NOPB, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.