AD745KRZ-16
Mfr.Part #
AD745KRZ-16
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
9.6V~36V ±4.8V~18V
Quiescent Current :
10mA
Power Dissipation :
1.2W
Low-Bias :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.00025μA
Operating Temperature :
0°C~70°C
Contact Plating :
Tin
Length :
10.5mm
Slew Rate :
12.5V/μs
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Low-Offset :
No
Max Frequency :
10kHz
Current - Input Bias :
150pA
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dual Supply Voltage :
15V
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Bandwidth :
20MHz
Unity Gain BW-Nom :
20000 kHz
Input Capacitance :
18pF
Supply Voltage :
15V
Width :
7.6mm
Input Offset Voltage (Vos) :
2µV
Lead Free :
Contains Lead
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Output Current per Channel :
40mA
Operating Supply Current :
10mA
Pin Count :
Height :
2.35mm
Max Power Dissipation :
1.2W
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Input Offset :
100μV
Datasheets
AD745KRZ-16
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD745KRZ-16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:AD745, Number of Pins:16, Number of Terminations:16, Bandwidth:20MHz, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), AD745KRZ-16 pinout, AD745KRZ-16 datasheet PDF, AD745KRZ-16 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD745KRZ-16 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD745KRZ-16
1 Channels 40mA per Channel 150pA 95 dB Instrumentational OP Amps 0.0004μA 9.6V~36V ±4.8V~18V AD745 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
AD745KRZ-16 Overview
In order to protect the op amps, a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tube cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 16. It consists of a total of 16 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. It has 16 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 2μV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than 0°C~70°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 10mA and 10 . Maintain 132.04dB as the voltage gain. Buffer op amp is equipped with 1 channels on the device. There is an 10mA quiescent current in linear amplifier.
AD745KRZ-16 Features
16 Pins
supply voltage of 15V