AD745KR-16
Mfr.Part #
AD745KR-16
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
IC OPAMP JFET 1 CIRCUIT 16SOIC
Stock
7
In Stock :
7
Slew Rate :
12.5V/μs
Dual Supply Voltage :
15V
Operating Supply Current :
10mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
5 μs
Gain Bandwidth Product :
20MHz
Input Capacitance :
18pF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Power Dissipation :
1.2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.00025μA
Voltage - Input Offset :
100μV
Input Voltage Noise Density :
5.5nV/sqrt Hz
Height Seated (Max) :
2.65mm
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
9.6V~36V ±4.8V~18V
Power Dissipation :
1.2W
JESD-609 Code :
e0
Output Current per Channel :
40mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Input Offset Voltage (Vos) :
500μV
Supply Voltage :
15V
Unity Gain BW-Nom :
20000 kHz
Operating Temperature :
0°C~70°C
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quiescent Current :
10mA
Datasheets
AD745KR-16
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD745KR-16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Base Part Number:AD745, Operating Temperature:0°C~70°C, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:16, AD745KR-16 pinout, AD745KR-16 datasheet PDF, AD745KR-16 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD745KR-16 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD745KR-16
1 Channels 40mA per Channel 150pA 95 dB Instrumentational OP Amps 0.0004μA 9.6V~36V ±4.8V~18V AD745 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
AD745KR-16 Overview
In the package, you will find a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the J-FET-type. A Tube case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 16 terminations. A total of 16 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 15V battery. The op amp ic has an array of 16 pins on it. Op amp rates 500μV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at 0°C~70°C , which is a good operating temperature. Using an 10mA supply current, this operational amplifier ics can be operated. You should keep the voltage gain at 132.04dB for the time being. On the buffer amps, there are 1 channels that can be used. The current is quiescent at 10mA.
AD745KR-16 Features
16 Pins
supply voltage of 15V