AD745JR-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD745JR-16
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP JFET 1 CIRCUIT 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Supply Voltage :
15V
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
96dB
Operating Supply Current :
10mA
Power Dissipation :
1.2W
Operating Temperature :
0°C~70°C
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
AD745
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency Compensation :
YES AVCL>=5
Unity Gain BW-Nom :
20000 kHz
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Amplifier Type :
J-FET
Slew Rate :
12.5V/μs
Packaging :
Tube
Pin Count :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Gain Bandwidth Product :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Settling Time :
5 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Common Mode Rejection Ratio :
95 dB
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Input Offset :
250μV
Output Current per Channel :
40mA
Voltage Gain :
132.04dB
Contact Plating :
Lead, Tin
Reach Compliance Code :
not_compliant
Input Voltage Noise Density :
5.5nV/sqrt Hz
Quiescent Current :
10mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
9.6V~36V ±4.8V~18V
Number of Terminations :
16
Low-Bias :
yes
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Input Offset Voltage (Vos) :
500μV
JESD-609 Code :
e0
Architecture :
VOLTAGE-FEEDBACK
Average Bias Current-Max (IIB) :
0.0006μA
Number of Channels :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Input Bias :
150pA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Low-Offset :
No
Dual Supply Voltage :
15V
Height Seated (Max) :
2.65mm
Max Power Dissipation :
1.2W
Bias Current-Max (IIB) @25C :
0.0004μA
Input Capacitance :
18pF
Datasheets
AD745JR-16
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD745JR-16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:AD745, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Number of Channels:1, AD745JR-16 pinout, AD745JR-16 datasheet PDF, AD745JR-16 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD745JR-16 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD745JR-16
1 Channels 40mA per Channel 150pA 95 dB Instrumentational OP Amps 0.0006μA 9.6V~36V ±4.8V~18V AD745 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
AD745JR-16 Overview
The linear amplifier is packaged in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This is a J-FET type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 16. Buffer amplifier has a total of 16 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. The buffer op amp includes 16 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 500μV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at 0°C~70°C. This op amp can operate from a supply current at 10mA. Voltage gain should remain at 132.04dB. The op amp ic has 1 channels on it. Buffer amplifier has a quiescent current of 10mA.
AD745JR-16 Features
16 Pins
supply voltage of 15V