AD7390AR-REEL7
Mfr.Part #
AD7390AR-REEL7
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Data Interface :
SPI
Reference Type :
External
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~5.5V
ECCN Code :
EAR99
Number of Bits :
12
Base Part Number :
AD7390
Interface :
SPI, Serial
Length :
4.9mm
Input Bit Code :
BINARY
Resolution :
1.5 B
Max Supply Voltage :
5.5V
Polarity :
Unipolar
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Integral Nonlinearity (INL) :
2 LSB
Supply Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e0
Number of DAC Channels :
1
Power Supplies :
3/5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Sampling Rate :
17 ksps
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Type :
Voltage - Buffered
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Differential Output :
No
Pin Count :
8
Converter Type :
D/A CONVERTER
Number of Terminations :
Min Supply Voltage :
2.7V
Width :
3.9mm
Settling Time :
70μs (Typ)
Terminal Position :
Dual
INL/DNL (LSB) :
±2 (Max), ±1 (Max)
Architecture :
R-2R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~5.5V
Conversion Rate :
17 ksps
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AD7390AR-REEL7
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD7390AR-REEL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD7390, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, AD7390AR-REEL7 pinout, AD7390AR-REEL7 datasheet PDF, AD7390AR-REEL7 amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD7390AR-REEL7 ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.