AD7390AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD7390AR
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~5.5V
Differential Output :
No
Pin Count :
8
Contact Plating :
Tin
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Polarity :
Unipolar
Base Part Number :
AD7390
Interface :
SPI, Serial
Resolution :
1.5 B
Conversion Rate :
17 ksps
Height :
1.5mm
Number of Bits :
12
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
500μW
Output Type :
Voltage - Buffered
Slew Rate :
0.05 V/µs
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Pins :
8
Min Supply Voltage :
2.7V
Max Supply Voltage :
5.5V
Settling Time :
70μs (Typ)
Architecture :
R-2R
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
3V
Integral Nonlinearity (INL) :
2 LSB
Lead Free :
Contains Lead
Width :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Converter Type :
D/A CONVERTER
Power Dissipation :
500μW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Data Interface :
SPI
Number of Converters :
1
Input Bit Code :
BINARY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Min Input Voltage :
0V
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tube
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Max Input Voltage :
5.5V
Number of Terminations :
Length :
5mm
Min Output Voltage :
0V
Reference Type :
External
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
INL/DNL (LSB) :
±2 (Max), ±1 (Max)
Nominal Supply Current :
55μA
Sampling Rate :
17 ksps
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Voltage :
5.5V
Datasheets
AD7390AR
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD7390AR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD7390, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, AD7390AR pinout, AD7390AR datasheet PDF, AD7390AR amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD7390AR ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD7390AR
Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD7390AR Overview
AD7390AR Features
  • 12-bit resolution, ensuring precise output for critical applications.
  • Single supply operation from 2.7V to 5.5V, compatible with a variety of systems and reducing power requirements.