AD7376ARU50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD7376ARU50
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
IC DIGITAL POT 14-TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Quiescent Current :
100nA
Max Operating Temperature :
85°C
Interface :
SPI, Serial
Dual Supply Voltage :
15V
Max Supply Voltage :
33V
Supply Voltage :
5V
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Bandwidth :
0.09 kHz
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Memory Type :
Volatile
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
4.4mm
Package / Case :
TSSOP
Negative Supply Voltage-Nom :
Temperature Grade :
Industrial
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Length :
5mm
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Pins :
14
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Tolerance :
30%
Number of Circuits :
1
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FRON 4.5 TO 33V SINGLE SUPPLY
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
128
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
Resistor Terminal Voltage-Min :
Resistance :
50kOhm
Operating Supply Voltage :
30V
Max Dual Supply Voltage :
16.5V
Total Resistance :
50000Ohm
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
4.5V
Datasheets
AD7376ARU50
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD7376ARU50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.09 kHz, Package / Case:TSSOP, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, AD7376ARU50 pinout, AD7376ARU50 datasheet PDF, AD7376ARU50 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD7376ARU50 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.