AD6644AST-65
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD6644AST-65
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
52-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC ADC 14BIT 65MSPS CMOS 52-LQFP
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Terminal Form :
Gull wing
Sample and Hold / Track and Hold :
TRACK
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Linearity Error-Max (EL) :
0.0031%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of A/D Converters :
4
Supply Voltage :
5V
Analog Input Voltage-Max :
2.2V
Pin Count :
52
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Bits :
14
Packaging :
Tray
Number of Functions :
1
Sampling Rate :
65 MHz
Number of Analog In Channels :
1
Output Bit Code :
2'S COMPLEMENT BINARY
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
0.65mm
Surface Mount :
yes
Width :
10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
10mm