AD5300BRM-REEL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5300BRM-REEL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V 8-MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
1.1mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Width :
3mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Format :
Serial
Pin Count :
8
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Finish :
TIN LEAD
Linearity Error-Max (EL) :
0.3906%
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Length :
3mm
Input Bit Code :
BINARY
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
Number of Terminations :
8
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
No
Settling Time :
4 µs
Converter Type :
D/A CONVERTER
Number of Bits :
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature (Max) :
105°C
Analog Output Voltage-Max :
5.5V
Datasheets
AD5300BRM-REEL7
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD5300BRM-REEL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, AD5300BRM-REEL7 pinout, AD5300BRM-REEL7 datasheet PDF, AD5300BRM-REEL7 amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD5300BRM-REEL7 ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. AD5300BRM-REEL7
Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD5300BRM-REEL7 Overview
The Analog Devices, Inc. AD5300BRM-REEL7 is a cutting-edge Digital to Analog Converter (DAC) that efficiently converts digital binary values into real-world analog signals with high precision and speed. This compact component in an 8-MSOP package operates over a 2.75V to 5.5V range, making it extremely versatile for various applications requiring reliable analog output. Designed for simplicity yet offering robust performance, the AD5300BRM-REEL7 integrates seamlessly into existing circuits, enhancing performance without the need for extensive redesign. Ideal for batch purchases by B2B customers, the [Digital to Analog Converters (DAC) Analog Devices, Inc. AD5300BRM-REEL7] excels in delivering consistent, reliable digital-to-analog conversion for sophisticated electronics.