AD5262BRUZ200-RL7
Mfr.Part #
AD5262BRUZ200-RL7
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Digital Potentiometers
Nominal Supply Current :
25μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Max Dual Supply Voltage :
5.5V
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Supply Current :
1μA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Number of Taps :
256
-3db Bandwidth :
310 kHz
Feature :
Cascade Pin
Memory Type :
Volatile
Base Part Number :
AD5262
Number of Circuits :
2
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
256
Contact Plating :
Tin
Number of Elements :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface :
SPI
Resistance :
200kOhm
Taper :
Linear
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±30%
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Supply Voltage :
16.5V
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Dual Supply Voltage :
5V
Frequency :
25MHz
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Operating Supply Current :
25μA
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supplier Device Package :
16-TSSOP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
15V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
60
Temperature Coefficient (Typ) :
35ppm/°C
Voltage - Supply :
4.5V~16.5V ±5V
Datasheets
AD5262BRUZ200-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5262BRUZ200-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD5262, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), AD5262BRUZ200-RL7 pinout, AD5262BRUZ200-RL7 datasheet PDF, AD5262BRUZ200-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5262BRUZ200-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.