AD5260BRU200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5260BRU200
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TSSOP
Datasheet
Download
Description
IC POT DGTL 200K 256POS 14-TSSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
Number of Terminations :
14
Total Resistance :
200000Ohm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
15V
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
256
Negative Supply Voltage-Nom :
Memory Type :
Volatile
Temperature Grade :
Industrial
Min Supply Voltage :
4.5V
Max Dual Supply Voltage :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Bandwidth :
0.03 kHz
Package / Case :
TSSOP
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
Frequency :
25MHz
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Max Supply Voltage :
16.5V
Max Operating Temperature :
85°C
Interface :
SPI, Serial
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Dual Supply Voltage :
5V
Resistance :
200kOhm
Number of Circuits :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Tolerance :
30%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Supply Current :
1μA
Length :
5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
14
Width :
4.4mm
Number of Pins :
Datasheets
AD5260BRU200
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5260BRU200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Bandwidth:0.03 kHz, Package / Case:TSSOP, Number of Pins:14, AD5260BRU200 pinout, AD5260BRU200 datasheet PDF, AD5260BRU200 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5260BRU200 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.