AD5258BRMZ100
Mfr.Part #
AD5258BRMZ100
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 64TAP 10MSOP
Stock
10
In Stock :
10
Resistance :
100kOhm
Number of Taps :
64
Height :
850μm
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
3V
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
-3db Bandwidth :
18MHz
Pin Count :
Bandwidth :
0.1 kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
4μA
Contains Lead
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
400kHz
Number of Elements :
1
Dual
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Supply Current :
4μA
Temperature Coefficient (Typ) :
200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Base Part Number :
AD5258
Max Supply Current :
500nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
3mm
Tolerance :
±30%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tube
Number of Functions :
1
Number of Positions :
64
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Width :
3mm
Total Resistance :
100000Ohm
Datasheets
AD5258BRMZ100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5258BRMZ100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.1 kHz, Number of Pins:10, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AD5258, Number of Terminations:10, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), AD5258BRMZ100 pinout, AD5258BRMZ100 datasheet PDF, AD5258BRMZ100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5258BRMZ100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.