AD5252BRUZ50-RL7
Mfr.Part #
AD5252BRUZ50-RL7
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 14TSSOP
Frequency :
400kHz
Dual
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Bandwidth :
0.08 kHz
Temperature Coefficient :
650 ppm/°C
Selectable Address
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Tin
Dual Supply Voltage :
2.5V
Base Part Number :
AD5252
Number of Taps :
256
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Pin Count :
14
Operating Supply Voltage :
2.75V
Quiescent Current :
5μA
Taper :
Linear
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
14
Nominal Supply Current :
3μA
Pbfree Code :
No
Min Dual Supply Voltage :
2.25V
Length :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Total Resistance :
50000Ohm
Operating Supply Current :
3μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Lead Free :
Contains Lead
Additional Feature :
NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Supply Voltage :
2.5V
Max Supply Current :
5μA
Number of Functions :
2
JESD-609 Code :
e3
Number of Circuits :
2
Resistance :
50kOhm
Terminal Pitch :
0.65mm
-3db Bandwidth :
4MHz
Number of Positions :
256
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
AD5252BRUZ50-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5252BRUZ50-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.08 kHz, Base Part Number:AD5252, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~105°C, AD5252BRUZ50-RL7 pinout, AD5252BRUZ50-RL7 datasheet PDF, AD5252BRUZ50-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5252BRUZ50-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.