AD5252BRU100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5252BRU100
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Positions :
256
Terminal Form :
Gull wing
Total Resistance :
100000Ohm
Max Supply Current :
5μA
Taper :
Linear
Length :
5mm
Frequency :
400kHz
Number of Taps :
256
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Type :
Non-Volatile
Pbfree Code :
No
Width :
4.4mm
Interface :
I2C
Bandwidth :
0.04 kHz
Quiescent Current :
5μA
Min Dual Supply Voltage :
2.25V
Base Part Number :
AD5252
Power Supplies :
3/5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Dual Supply Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Tolerance :
±20%
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Pin Count :
14
Packaging :
Tube
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Potentiometer
Number of Terminations :
14
Number of Circuits :
2
Number of Functions :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
2.75V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
Nominal Supply Current :
3μA
Resistance :
100kOhm
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Mount :
Surface Mount
Feature :
Selectable Address
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Temperature Coefficient (Typ) :
650ppm/°C
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Supply Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
AD5252BRU100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5252BRU100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.04 kHz, Base Part Number:AD5252, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~105°C, AD5252BRU100 pinout, AD5252BRU100 datasheet PDF, AD5252BRU100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5252BRU100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.