AD5248BRMZ2.5-RL7
Mfr.Part #
AD5248BRMZ2.5-RL7
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGT POT 2.5KOHM 256TAP 10MSOP
Stock
845
In Stock :
845
Digital Potentiometers
Height Seated (Max) :
1.1mm
Number of Terminations :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Quiescent Current :
3.5μA
Bandwidth :
4.8 kHz
Power Supplies :
3/5V
Operating Supply Voltage :
5.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Frequency :
400kHz
Nominal Supply Current :
3.5μA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
Total Resistance :
2500Ohm
Package / Case :
Feature :
Selectable Address
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Contains Lead
Number of Taps :
256
Number of Circuits :
2
Max Supply Current :
Supply Voltage :
3V
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
10
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
AD5248
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Volatile
-3db Bandwidth :
4.8MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Positions :
256
Resistance :
2.5kOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
2
Length :
3mm
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
160
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Operating Supply Current :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
-20% +55%
Datasheets
AD5248BRMZ2.5-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5248BRMZ2.5-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:4.8 kHz, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:10, Base Part Number:AD5248, Operating Temperature:-40°C~125°C, AD5248BRMZ2.5-RL7 pinout, AD5248BRMZ2.5-RL7 datasheet PDF, AD5248BRMZ2.5-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5248BRMZ2.5-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.