AD5247BKSZ10-2RL7
Mfr.Part #
AD5247BKSZ10-2RL7
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP SC70-6
Number of Circuits :
1
Quiescent Current :
3μA
Memory Type :
Volatile
Supplier Device Package :
SC-70-6
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
5.5V
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Supply Current :
3μA
Number of Positions :
128
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
400kHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Taps :
128
Number of Elements :
1
Taper :
Linear
Operating Supply Current :
Nominal Supply Current :
Resistance :
10kOhm
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient (Typ) :
45ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Supply Voltage :
2.7V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Contains Lead
-3db Bandwidth :
1.2MHz