AD5243BRM100
Mfr.Part #
AD5243BRM100
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 10MSOP
Supply Voltage :
3V
-3db Bandwidth :
4.8MHz
Bandwidth :
0.04 kHz
Quiescent Current :
3.5μA
Configuration :
Potentiometer
Package / Case :
Max Supply Current :
3.5μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Terminal Position :
Dual
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Pitch :
0.5mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tube
Operating Supply Current :
Nominal Supply Current :
Number of Circuits :
2
Number of Pins :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Length :
3mm
Pin Count :
10
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
3/5V
Height Seated (Max) :
1.1mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Tolerance :
-20% +55%
Resistance :
100kOhm
Number of Functions :
Number of Terminations :
Mount :
256
Operating Supply Voltage :
5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Frequency :
400kHz
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
160
Interface :
I2C
Base Part Number :
AD5243
Pbfree Code :
No
Total Resistance :
100000Ohm
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Datasheets
AD5243BRM100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5243BRM100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.04 kHz, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:10, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:10, Base Part Number:AD5243, AD5243BRM100 pinout, AD5243BRM100 datasheet PDF, AD5243BRM100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5243BRM100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.