AD5242BRU100
Mfr.Part #
AD5242BRU100
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
60
Pin Count :
16
Supply Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Feature :
Selectable Address
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Bandwidth :
0.069 kHz
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
Number of Positions :
256
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Taps :
256
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Tolerance :
-30% +50%
Packaging :
Tube
Resistance :
100kOhm
Number of Terminations :
16
2
Terminal Pitch :
0.65mm
Width :
4.4mm
Temperature Coefficient (Typ) :
30ppm/°C
Length :
5mm
Total Resistance :
100000Ohm