AD5220BR10
Mfr.Part #
AD5220BR10
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 8SOIC
Packaging :
Tube
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Resistance :
10000Ohm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Temperature Coefficient :
800 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Qualification Status :
COMMERCIAL
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Taps :
128
Bandwidth :
0.65 kHz
Length :
4.9mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
8
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Functions :
1
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Tolerance :
±30%
Number of Positions :
128
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
yes
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3V
Resistance :
10kOhm
Memory Type :
Volatile
Pin Count :
8
Temperature Coefficient (Typ) :
800ppm/°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Number of Circuits :
1
Width :
3.9mm
Datasheets
AD5220BR10
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5220BR10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Bandwidth:0.65 kHz, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, AD5220BR10 pinout, AD5220BR10 datasheet PDF, AD5220BR10 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5220BR10 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.