AD5220BNZ50
Mfr.Part #
AD5220BNZ50
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 128TAP 8DIP
Stock
39
In Stock :
39
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e3
Bandwidth :
0.142 kHz
Number of Positions :
128
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Length :
9.27mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Number of Circuits :
1
Tolerance :
±30%
Packaging :
Tube
Memory Type :
Volatile
Number of Terminations :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Total Resistance :
50000Ohm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Temperature Coefficient :
800 ppm/°C
Height Seated (Max) :
5.33mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
7.62mm
Temperature Coefficient (Typ) :
800ppm/°C
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
40
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Resistance :
50kOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Taps :
128
Supply Voltage :
3V
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
COMMERCIAL
Datasheets
AD5220BNZ50
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5220BNZ50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Bandwidth:0.142 kHz, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C, AD5220BNZ50 pinout, AD5220BNZ50 datasheet PDF, AD5220BNZ50 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5220BNZ50 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.