AD5204BRUZ100
Mfr.Part #
AD5204BRUZ100
Package / Case
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Height :
1.05mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Min Dual Supply Voltage :
2.3V
Power Supplies :
3/5V
Package / Case :
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Taps :
256
Base Part Number :
AD5204
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
Max Supply Current :
12μA
Number of Circuits :
4
Number of Positions :
256
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
4.4mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Functions :
4
Length :
7.8mm
Bandwidth :
0.069 kHz
Pin Count :
24
Configuration :
Potentiometer
Supply Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
24
Feature :
Cascade Pin, Selectable Address
Total Resistance :
100000Ohm
Temperature Coefficient :
700 ppm/°C
Quiescent Current :
12μA
Negative Supply Voltage-Nom :
Tolerance :
±30%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dual Supply Voltage :
2.5V
Max Dual Supply Voltage :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dual
Terminal Pitch :
0.65mm
-3db Bandwidth :
721 kHz
Resistance :
100kOhm
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Additional Feature :
CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
Datasheets
AD5204BRUZ100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5204BRUZ100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:AD5204, Bandwidth:0.069 kHz, Number of Terminations:24, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:24, AD5204BRUZ100 pinout, AD5204BRUZ100 datasheet PDF, AD5204BRUZ100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5204BRUZ100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.