AD5201BRMZ10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5201BRMZ10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 33TAP 10MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
-3db Bandwidth :
600 kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Operating Supply Current :
15µA
Max Dual Supply Voltage :
2.7V
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
15µA
Packaging :
Tube
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
10
Number of Taps :
33
Number of Circuits :
1
Height :
850μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Memory Type :
Volatile
Package / Case :
Terminal Position :
Dual
Temperature Coefficient :
500 ppm/°C
Resistance :
10kOhm
Terminal Pitch :
0.5mm
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
50
Power Supplies :
+-2.5/3/5V
Width :
3mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 weeks ago)
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
10
Configuration :
Potentiometer
Min Dual Supply Voltage :
2.3V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Base Part Number :
AD5201
Length :
3mm
Number of Terminations :
Operating Supply Voltage :
2.7V
Tolerance :
±30%
JESD-609 Code :
e3
Taper :
Linear
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
Max Supply Current :
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Interface :
SPI
Quiescent Current :
Dual Supply Voltage :
2.5V
Datasheets
AD5201BRMZ10
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5201BRMZ10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:10, Base Part Number:AD5201, Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, AD5201BRMZ10 pinout, AD5201BRMZ10 datasheet PDF, AD5201BRMZ10 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5201BRMZ10 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.