AD5174BRMZ-10
Mfr.Part #
AD5174BRMZ-10
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
AD5174 - DIGITAL POTENTIOMETER,
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
10
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Circuits :
1
Pbfree Code :
No
Configuration :
Rheostat
-3db Bandwidth :
700 kHz
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Cascade Pin
Number of Taps :
Supply Voltage :
5V
Total Resistance :
10000Ohm
Packaging :
Tube
Length :
3.1mm
Package / Case :
Nominal Supply Current :
300nA
Pin Count :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
35
Base Part Number :
AD5174
Operating Supply Current :
300nA
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Bandwidth :
0.7 kHz
Mount :
Linear
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±15%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
Height :
950μm
Width :
3.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Min Dual Supply Voltage :
2.5V
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Interface :
SPI
Power Supplies :
+-2.5/3/5V
Resistance :
10kOhm
Datasheets
AD5174BRMZ-10
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5174BRMZ-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:10, Base Part Number:AD5174, Bandwidth:0.7 kHz, AD5174BRMZ-10 pinout, AD5174BRMZ-10 datasheet PDF, AD5174BRMZ-10 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5174BRMZ-10 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.