AD5162BRMZ100-RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5162BRMZ100-RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 10MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Terminal Form :
Gull wing
Quiescent Current :
3.5μA
Terminal Pitch :
0.5mm
Memory Type :
Volatile
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Power Supplies :
3/5V
Supply Voltage :
3V
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Taper :
Linear
Tolerance :
±20%
Pin Count :
10
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
3mm
Nominal Supply Current :
3.5μA
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
256
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Frequency :
25MHz
Total Resistance :
100000Ohm
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
160
Resistance :
100kOhm
Height :
850μm
Number of Terminations :
10
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Circuits :
2
Interface :
SPI
Lead Free :
Contains Lead
Number of Pins :
Number of Taps :
256
-3db Bandwidth :
4.8MHz
Operating Supply Voltage :
5.5V
Length :
3mm
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Bandwidth :
0.04 kHz
Operating Supply Current :
Base Part Number :
AD5162
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Current :
Configuration :
Potentiometer
Number of Functions :
2
Datasheets
AD5162BRMZ100-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5162BRMZ100-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:10, Number of Pins:10, Bandwidth:0.04 kHz, Base Part Number:AD5162, Mounting Type:Surface Mount, AD5162BRMZ100-RL7 pinout, AD5162BRMZ100-RL7 datasheet PDF, AD5162BRMZ100-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5162BRMZ100-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.