AD5161BRM100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5161BRM100
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 10MSOP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Taper :
Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN LEAD
Bandwidth :
0.04 kHz
Resistor Terminal Voltage-Max :
3V
Number of Circuits :
Temperature Coefficient :
45 ppm/°C
Number of Positions :
256
Interface :
I2C, SPI
Terminal Pitch :
0.5mm
Memory Type :
Volatile
Feature :
Cascade Pin, Selectable Address
Total Resistance :
100000Ohm
Configuration :
Potentiometer
Package / Case :
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLE
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage :
3V
Pbfree Code :
No
Width :
3mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Functions :
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Taps :
256
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient (Typ) :
45ppm/°C
Pin Count :
10
Number of Terminations :
10
Qualification Status :
COMMERCIAL
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
50
Tolerance :
±30%
Resistance :
100kOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AD5161BRM100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5161BRM100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:0.04 kHz, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:10, Operating Temperature:-40°C~125°C, AD5161BRM100 pinout, AD5161BRM100 datasheet PDF, AD5161BRM100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5161BRM100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.