AD5142ABCPZ10-RL7
Mfr.Part #
AD5142ABCPZ10-RL7
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC DGTL POT 10KOHM 16LFCSP
Stock
268
In Stock :
268
Pin Count :
16
Number of Pins :
16
Dual Supply Voltage :
2.5V
Base Part Number :
AD5142
-3db Bandwidth :
3MHz
Number of Positions :
256
Voltage - Supply :
2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Current :
700nA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
55
Nominal Supply Current :
700nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Feature :
REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Terminal Pitch :
0.5mm
Bandwidth :
3 kHz
Terminal Position :
QUAD
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Height Seated (Max) :
0.8mm
Contact Plating :
Tin
Length :
3mm
Number of Taps :
256
Total Resistance :
100000Ohm
Configuration :
Potentiometer
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Selectable Address
Number of Circuits :
2
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Operating Supply Voltage :
5.5V
Max Supply Current :
32μA
Package / Case :
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
Resistance :
10kOhm
Interface :
I2C
Supply Voltage :
2.5V
Min Dual Supply Voltage :
2.25V
Tolerance :
±8%
Datasheets
AD5142ABCPZ10-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5142ABCPZ10-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Base Part Number:AD5142, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:3 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:16-WFQFN Exposed Pad, CSP, Number of Terminations:16, AD5142ABCPZ10-RL7 pinout, AD5142ABCPZ10-RL7 datasheet PDF, AD5142ABCPZ10-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5142ABCPZ10-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.