AD5124BCPZ10-RL7
Mfr.Part #
AD5124BCPZ10-RL7
Package / Case
24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC DGTL POT 10KOHM 24LFCSP
Operating Supply Voltage :
5.5V
Pin Count :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply :
2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Total Resistance :
100000Ohm
Additional Feature :
REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
Number of Taps :
128
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Max Supply Current :
32μA
Interface :
I2C, SPI
Number of Circuits :
4
Height Seated (Max) :
0.8mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Plating :
Tin
Dual Supply Voltage :
2.5V
Bandwidth :
3 kHz
Tolerance :
±8%
Base Part Number :
AD5124
Number of Positions :
128
Resistance :
10kOhm
Operating Supply Current :
700nA
Supply Voltage :
2.5V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Nominal Supply Current :
700nA
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Pins :
24
Package / Case :
24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Min Dual Supply Voltage :
2.25V
Feature :
Cascade Pin, Selectable Address
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
55
-3db Bandwidth :
3MHz
Tape and Reel (TR)
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Datasheets
AD5124BCPZ10-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5124BCPZ10-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:3 kHz, Base Part Number:AD5124, Number of Pins:24, Package / Case:24-WFQFN Exposed Pad, CSP, Number of Terminations:24, AD5124BCPZ10-RL7 pinout, AD5124BCPZ10-RL7 datasheet PDF, AD5124BCPZ10-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5124BCPZ10-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.