AD5111BCPZ10-RL7
Mfr.Part #
AD5111BCPZ10-RL7
Package / Case
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 8LFCSP
Nominal Supply Current :
750nA
Number of Positions :
128
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Base Part Number :
AD5111
-3db Bandwidth :
4MHz
Number of Taps :
128
Total Resistance :
10000Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Power Supplies :
2.5/5V
Tolerance :
±8%
Operating Supply Voltage :
5.5V
Resistance :
10kOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Bandwidth :
2 kHz
Supply Voltage :
5V
Length :
2mm
Package / Case :
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
JESD-609 Code :
e4
Max Supply Current :
750nA
Terminal Pitch :
0.5mm
Pin Count :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
70
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
0.65mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
Voltage - Supply :
2.3V~5.5V
Datasheets
AD5111BCPZ10-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5111BCPZ10-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:AD5111, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:2 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-UFDFN Exposed Pad, CSP, Number of Terminations:8, AD5111BCPZ10-RL7 pinout, AD5111BCPZ10-RL7 datasheet PDF, AD5111BCPZ10-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5111BCPZ10-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.