AD5110BCPZ10-RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5110BCPZ10-RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 8LFCSP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Terminations :
8
Supply Voltage :
5V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
70
Bandwidth :
2 kHz
Total Resistance :
10000Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
AD5110
Operating Supply Current :
750µA
ECCN Code :
EAR99
Memory Type :
Non-Volatile
Operating Supply Voltage :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V 2.3V~5.5V
JESD-609 Code :
e4
Configuration :
Potentiometer
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Taper :
Linear
Number of Functions :
1
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.65mm
Length :
2mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Interface :
I2C
Power Supplies :
2.5/5V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±8%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Circuits :
1
-3db Bandwidth :
4MHz
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
128
Resistance :
10kOhm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Taps :
128
Max Supply Current :
750µA
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Nominal Supply Current :
750nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AD5110BCPZ10-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5110BCPZ10-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Bandwidth:2 kHz, Base Part Number:AD5110, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-UFDFN Exposed Pad, CSP, AD5110BCPZ10-RL7 pinout, AD5110BCPZ10-RL7 datasheet PDF, AD5110BCPZ10-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5110BCPZ10-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.