ACT13-100-040-01-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT13-100-040-01-100
Manufacturer
Allied Components International
Description
1:2500 Curr. Sensing Transform.
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Product Category :
Current Sense Transformers
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
ET (Volt-Time) :
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
100 A
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Series :
Weight :
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:2500
Height - Seated (Max) :
1.535" (39.00mm)
Size / Dimension :
1.476" L x 0.551" W (37.50mm x 14.00mm)
Frequency Range :
50Hz ~ 400Hz
Current Ratio :
Package :
Box
Allied Components International ACT13-100-040-01-100
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H