ACT092-20-020-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT092-20-020-10
Manufacturer
Allied Components International
Description
50HZ,20A,-10C TO +65C THRUHOLE
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Current Sense Transformers
Termination Style :
PC Pin
Series :
Type :
Non-Invasive (Solid Core)
Ratings :
ET (Volt-Time) :
Frequency Range :
50Hz ~ 60Hz
Size / Dimension :
0.933" L x 0.469" W (23.70mm x 11.90mm)
DC Resistance (DCR) :
37Ohm
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:1000
Package :
Box
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Current Ratio :
1000:1
Current Rating (Amps) :
50 A
Weight :
Datasheets
ACT092-20-020-10
Allied Components International ACT092-20-020-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H