ACS754SCB-130-PSF
Mfr.Part #
ACS754SCB-130-PSF
Package / Case
5-CB Formed Leads, PSF
Description
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC
Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
DC~35kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
For Measuring :
AC/DC
Number of Terminations :
5
Current - Supply (Max) :
10mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Accuracy :
±1%
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
5V
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Response Time :
11μs
Published :
JESD-30 Code :
R-XXSS-X5
Linearity :
±0.8%
JESD-609 Code :
e3
Current - Sensing :
130A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Surface Mount :
No
Polarization :
Bidirectional
Sensitivity :
15mV/A
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PSF
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Datasheets
ACS754SCB-130-PSF
Allegro MicroSystems ACS754SCB-130-PSF
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -20°C~85°C 5V DC~35kHz 130A Accuracy-±1% Linearity-±0.8%
ACS754SCB-130-PSF Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in 5-CB Formed Leads, PSF packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Tray. These current sensors should supply no more than 10mA current. There is a termination of 5 on the current sensors. While working, these current sensors can supply voltage of 5V. Current sensors should be set to 4.5V for the minimum voltage supply. However, the voltage supplied by current sensors should not exceed 5.5V. There are 5 pins on this electronic part.
ACS754SCB-130-PSF Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~35kHz
Sensing Current: 130A