ACS754SCB-130-PFF
Mfr.Part #
ACS754SCB-130-PFF
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Description
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC
Current Sensors
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
Current - Supply (Max) :
10mA
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PFF
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
5V
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
130A
Published :
Response Time :
11μs
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Terminal Position :
Through Hole
Mount :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Frequency :
DC~35kHz
Sensitivity (mV/A) :
15 mV/A
Linearity :
±0.8%
For Measuring :
AC/DC
Max Supply Current :
10mA
Accuracy :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
Number of Terminations :
Supply Voltage :
5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Datasheets
ACS754SCB-130-PFF
Allegro MicroSystems ACS754SCB-130-PFF
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -20°C~85°C 5V DC~35kHz Accuracy-±1% Linearity-±0.8%
ACS754SCB-130-PFF Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in 5-CB Formed Leads, PFF packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Tray. These current sensors should supply no more than 10mA current. Current sensors should not supply more current than 10mA. There is a termination of 5 on the current sensors. Current sensors have been designed for 130A current. This current sensor has 5 pins. While working, these current sensors can supply voltage of 5V. There are 5 pins on this electronic part.
ACS754SCB-130-PFF Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 5V
Frequency: DC~35kHz