ACS754SCB-100-PFF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACS754SCB-100-PFF
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Pin Count :
5
Sensitivity (mV/A) :
20 mV/A
Output :
Ratiometric, Voltage
Number of Channels :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Accuracy :
±0.9%
Linearity :
±0.8%
Polarization :
Bidirectional
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Max Supply Current :
10mA
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Number of Pins :
5
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Frequency :
DC~35kHz
Voltage - Supply :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PFF
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
100A
Current - Supply (Max) :
10mA