ACS71240LLCBTR-045B5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACS71240LLCBTR-045B5
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 45A 8SOIC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Series :
Automotive, AEC-Q100
Current - Sensing :
45A
Factory Lead Time :
16 Weeks
For Measuring :
AC/DC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Sensitivity :
44.4mV/A
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Number of Channels :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Bidirectional
Response Time :
4μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Linearity :
±1%
Frequency :
120kHz
Accuracy :
±6%
Output :
Voltage
Current - Supply (Max) :
12mA
Introducing Current Sensors Allegro MicroSystems ACS71240LLCBTR-045B5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~150°C TA, Output:Voltage, ACS71240LLCBTR-045B5 pinout, ACS71240LLCBTR-045B5 datasheet PDF, ACS71240LLCBTR-045B5 amp .Beyond Current Sensors Allegro MicroSystems ACS71240LLCBTR-045B5 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Allegro MicroSystems ACS71240LLCBTR-045B5
Automotive, AEC-Q100 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~150°C TA 4.5V~5.5V 120kHz 45A Accuracy-±6% Linearity-±1%
ACS71240LLCBTR-045B5 Overview
To ensure safety, current sensors are encapsulated in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. A protective Tape & Reel (TR) is placed over these current sensors in order to prevent damage to the devices. This current sensor should be able to provide a maximum current of 12mA.
ACS71240LLCBTR-045B5 Features
Moisture Sensitivity Level: 2 (1 Year)
Operating Temperature: -40°C~150°C TA
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: 120kHz
Sensing Current: 45A
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Package