ACPL-227-500E
Mfr.Part #
ACPL-227-500E
Package / Case
8-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Description
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8SOIC
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Number of Channels :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Max Power Dissipation :
200mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
80V
Current Transfer Ratio (Min) :
50% @ 5mA
Fall Time (Typ) :
3 μs
Contact Plating :
Tin
Input Current :
20mA
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
200mW
Reverse Voltage :
5V
Current Transfer Ratio (Max) :
600% @ 5mA
Max Output Voltage :
80V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rise / Fall Time (Typ) :
2μs 3μs
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Output Current per Channel :
50mA
Output Type :
Transistor
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Max Input Current :
50mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
ECCN Code :
EAR99
Dark Current-Max :
100nA
Max Collector Current :
50mA
Forward Voltage-Max :
1.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
3μs, 3μs
Height :
2.42mm
Reverse Breakdown Voltage :
6V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
2
Ambient Temperature Range High :
110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rise Time :
2μs
Package / Case :
8-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Voltage - Isolation :
3000Vrms
Turn On Delay Time :
3 μs
Forward Current :
50mA
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
8
Turn-Off Delay Time :
Datasheets
ACPL-227-500E
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-227-500E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:2, Operating Temperature:-55°C~110°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.173, 4.40mm Width), Number of Pins:8, ACPL-227-500E pinout, ACPL-227-500E datasheet PDF, ACPL-227-500E amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-227-500E ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.