ACPL-217-50BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACPL-217-50BE
Manufacturer
Broadcom
Package / Case
4-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SO
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Additional Feature :
UL APPROVED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
200mW
Number of Channels :
1
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
6V
Published :
2008
Turn-Off Delay Time :
3 μs
Rise Time :
2μs
Number of Pins :
4
Output Voltage :
80V
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Current Transfer Ratio (Max) :
260% @ 5mA
Fall Time (Typ) :
3 μs
ECCN Code :
EAR99
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
3μs, 3μs
Forward Current :
50mA
Max Output Voltage :
80V
Turn On Delay Time :
Approval Agency :
CSA, UL
Output Current per Channel :
50mA
Max Input Current :
50mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
400mV
REACH SVHC :
No SVHC
Collector Emitter Breakdown Voltage :
80V
Output Type :
Transistor
Height :
2.42mm
Power Dissipation :
200mW
Current Transfer Ratio (Min) :
130% @ 5mA
Configuration :
Single
Ambient Temperature Range High :
110°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
4-SOIC (0.173, 4.40mm Width)
Rise / Fall Time (Typ) :
2μs 3μs
Input Type :
DC
Voltage - Isolation :
3000Vrms
Input Current :
20mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Max Collector Current :
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.2V
Datasheets
ACPL-217-50BE
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-217-50BE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~110°C, Number of Channels:1, Number of Pins:4, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:4-SOIC (0.173, 4.40mm Width), ACPL-217-50BE pinout, ACPL-217-50BE datasheet PDF, ACPL-217-50BE amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Broadcom ACPL-217-50BE ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.